Drzwi przeciwpożarowe są niezbędnym elementem ochrony przeciwpożarowej w wielu budynkach użyteczności publicznej, biurowcach, ale także w domach jednorodzinnych. Chronią przed rozprzestrzenianiem się ognia, dymu oraz czadu i substancji smolistych. Czym powinniśmy się kierować przy doborze drzwi ogniochronnych?
Materiał wykonania
Drzwi przeciwpożarowe mogą być wykonane ze stali, aluminium, drewna lub szkła. Drzwi stalowe najczęściej wykorzystuje się w budynkach przemysłowych, użyteczności publicznej oraz wszędzie tam, gdzie wygląd drzwi ppoż nie ma większego znaczenia. Drzwi przeciwpożarowe aluminiowe służą głównie jako drzwi wejściowe do budynków. Modele drewniane są najbardziej atrakcyjne wizualnie, dlatego wykorzystuje się w pomieszczeniach wewnętrznych. Drzwi szklane można wykorzystać jako przegrody działowe w biurowcach.
Oznaczenia drzwi przeciwpożarowych
Drzwi przeciwpożarowe powinny być nie tylko ognioodporne, ale i dymnoszczelne. Istnieje szereg norm, zgodnie z którymi badane jest, czy drzwi spełniają wszystkie wymagania przeciwpożarowe. Zgodność z normami potwierdzona jest wydaniem certyfikatu. Informacja o klasie drzwi ppoż przedstawiona jest w formie liter i cyfr. Literą E oznaczona jest szczelność ogniowa, a literą I izolacyjność ogniowa, dopuszczalne natężenie promieniowania jest oznaczone literą W. Następująca po literach cyfra informuje nas o tym, przez jak długi czas drzwi przeciwpożarowe wytrzymują działanie ognia. Przykładowo drzwi ppoż o oznaczeniu EI45 wytrzymują działanie ognia przez 45 minut.
Drzwi zgodne z normą
Podczas zakupu drzwi przeciwpożarowych należy zwrócić uwagę na to, czy posiadają one odpowiednie atesty. Dostępne na rynku drzwi ppoż podzielone są na klasy od względem szczelności i wytrzymałości na działanie ognia według normy PNB 02851-1:97. Dzięki temu na danych drzwiach przeciwpożarowych znajdziemy informację dotyczącą tego, jak długo wytrzymują one działanie ognia (EI). Oprócz tego możemy się spotkać z symbolami C (drzwi samozamykające się) oraz S (określenie dymoszczelności).
Wybór drzwi przeciwpożarowych powinien być także uzależniony od funkcji budynku i dostosowany do obecnie panujących przepisów prawnych.