Jak zabezpieczyć dom przed pożarem?

jak zabezpieczyć dom

Każdego roku w Polsce w wyniku pożaru domu jednorodzinnego giną dziesiątki osób. Znacznie więcej niż połowa z nich to ofiary zatruć dymem bądź innymi silnie trującymi produktami spalania. W jaki sposób uronić się przed zagrożeniem związanym z pożarem?

Inwestycja w technologię

Na bezpieczeństwo przeciwpożarowe w naszym domu wpływa wiele czynników. Jednym z nich jesteśmy my sami oraz decyzje, które podejmujemy. Nieuważna decyzja, czy chwila zapomnienia może nasz wiele kosztować, dlatego warto zainwestować w montaż systemu sygnalizacji pożaru. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że w czasie zagrożenia zostanie uruchomiany alarm pożarowy. Poinformuje nas o wystąpieniu awarii instalacji elektrycznej i gazowej nawet wtedy oraz w razie wystąpienia pożaru. Systemy sygnalizacji pożaru powiadomią nas o wystąpieniu niebezpieczeństwa nawet wtedy, kiedy nie ma nas w domu – zostaje wysłana na telefon wiadomość. Dzięki temu możemy w odpowiedni sposób zareagować. Wcześnie wykryte zagrożenie, to również szybsza reakcja Straży Pożarnej oraz ograniczenie zniszczeń i zagrożeń spowodowanych przez ogień.

Gdzie instalować czujniki dymu?

Czujniki dymu powinny być umieszczone na każdej kondygnacji w domu. Najlepiej w samym centrum danego pomieszczenia, by jak najszybciej wykryć dym wydostający się z różnych stron. Chociaż kuchnia jest miejscem, w którym istnieje spore zagrożenie pożarowe, to nie powinno się tam instalować czujników. Powód jest bardzo prosty, w kuchni podczas gotowania podwyższa się temperatura otoczenia oraz pojawia dym, dlatego czujniki umieszczone w tym miejscu będą wysyłać wiele fałszywych alarmów pożarowych. Unika się również montażu w pobliżu okien czy klimatyzatorów, które zaburzają przepływ powietrza i w łazienkach, które mają zbyt dużą wilgotność powietrza.

Poza systemem sygnalizacji pożaru możemy również zadbać o montaż drzwi przeciwpożarowych w miejscach, w których istnieje większe ryzyko pożaru, jak chociażby kotłowania. Dodatkowym zabezpieczeniem mogą być klapy i okna oddymiające. O nich warto pomyśleć już w fazie projektowania domu.

Pamiętajmy, że z ogniem nie warto igrać, dlatego w miarę możliwości róbmy wszystko, aby zabezpieczyć dom przed pożarem.